Aktuální informace z NICM

z oblasti mládež a EU naleznete zde.

20.6.2017

Už máš plány na léto?

 Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a obzvláště pro ty, kteří zasednou do lavic vysokoškolských poslucháren nejdříve v polovině září, je to období skutečně sladké nevědomosti a blaženosti. Může to být ale i období poznávání dálek, nových a nečekaných zážitků a zkušeností. Pojďme se podívat na to, proč bys měl vyjet na léto za zkušenostmi a co pro to udělat.


 Výjezd do zahraničí, ať už na pár týdnů v létě, nebo třeba na delší, i roční stáž, je každopádně velká zkušenost a příležitost. Kde jinde zlepšit znalost jazyka, než přímo v cizí zemi při každodenní komunikaci během nakupování, popíjení kávy s Tvými novými přáteli z celého světa? Pobyt v zprvu cizím prostředí a obklopení novou, neprobádanou kulturou, není jen příležitost pro zlepšení jazykových dovedností, ale i pro posílení vlastní všímavosti, odolností a hlavně samostatnosti.Pro ty , kteří se chystají ke studiu na některé vysoké, případně vyšší odborné škole, může být střednědobý nebo dlouhodobý pobyt v zahraničí jedinečnou příležitostí jak vyniknout při pohovoru odbornou slovní zásobou.Není nic lepšího, než když sami poprvé v životě opravujete ucpaný odpad v kuchyni, učíte se vařit italskou kuchyni nebo sami nahazujete pojistky s popisem ve francouzštině, a to ve dvě hodiny v noci.  Všechny takové zkušenosti posilují charakter, odolnost a přizpůsobivost, což jsou klíčové dovednosti, které ovlivňují Tvoji pozici na trhu práce. Jaké máš tedy možnosti:

 1. Vyjeď jako Au pair: Možnost pro studenty a studentky, kteří mají kladný vztah k dětem. Výjezd by měl trvat 3-24 měsíce s tím, že rodiny, kde se au pair starají o děti a pomáhají s chodem domácnosti, preferují co nejdelší pobyt. AU pair má zajištěno rodinou ubytování přímo v domácnosti, stravu a kapesné. Případně příspěvek na jazykový kurz. To tedy snižuje zásadně náklady celého pobytu. Au pair tedy nese cestovní náklady. Hradí si pojištění a poplatek za zprostředkování agentuře, která výjezdy nabízí.

  2.       Zapoj se do programu Erasmus+ Tento program pro období let 2014-2020 nabízí nejen studentům, ale i učitelům a vedoucím volnočasových aktivit či absolventům možnost vyjet nejen do zemí Evropské Unie, ale i do partnerských států, jako je Norsko, Rusko, Ázerbajdžan či Gruzie. V rámci této vlajkové lodi nejen studentského cestování se nabízejí nejen zahraniční studijní výjezdy pro středoškoláky až vysokoškoláky, ale také různé možnosti dobrovolnické práce s dětmi, seniory nebo třeba činnosti v zemědělství. Pro pedagogy se nabízejí různé programy dalšího vzdělávání a semináře.  Studijní pobyty na zahraničních školách probíhají v rámci akademické informační agentury.Mohou trvat jeden či dva semestry a jsou zaměřené studijně, studenti plní povinnosti, účastní se výuky, která probíhá v jazyce hostitelské země - v případě speciálních kurzů pro zahraniční studenty. Konkrétnější informace Ti poskytne příslušný koordinátor na Tvé škole.

3.        Work and travel programy
 Tyto programy jsou určeny pro ty, kteří chtějí poznat americkou kulturu a zároveň hledají cestu, jak své letní dobrodružství zafinancovat. V rámci programu Tě čeká práce třeba na pozici číšníka či třeba plavčíka. Výjimkou není ani klasická Au pair s tím, že tato práce je vhodná i pro muže. (Některé rodiny dokonce preferují bud muže, nebo ženy.)  S tím, že zaměstnavatel zajištuje ubytování a stravu. V rámci programu je třeba počítat s náklady na dopravu, pojištění a poplatek zprostředkovávající společnosti, který obvykle zahrnuje i vízum, které je nezbytné. Výdělek v rámci pracovní činnosti v USA pak může pokrýt velkou část těchto nákladů.

  Pokud Tě zaujaly informace v tomto článku a máš další otázky, neváhej se na nás obrátit prostřednictvím mailu, případně telefonicky či osobně každý všední den od jedné do šesti odpoledne. Rádi Ti pomůžeme získat další informace.         
Ján Žaludko
Pokud chcete dostávat zpravodaj z této stránky, zadejte zde Váš e-mail: