Začalo to nesměle:

1. Bylo jaro 2007 a Po "narozeninovém" koncertě Tensingu Orlová přišla nejmenovaná maminka nejmenovaných dvou tensingářů se slovy: "Mně se to tak líbí, já bych taky chtěla něco takového dělat, ale už nejsem teenager... Udělejte něco i pro starší..."

2. Honza Dospiva se v květnu téhož roku zúčastnil gospelového workshopu v Praze a vrátil se naprosto unešen. Začala se formovat myšlenka, že to něco pro všechny generace by mohl být gospelový sbor.

3. V srpnu jsme se rozhodli začít nacvičovat, ačkoli nás bylo jen pět. Docela nás to začalo bavit, ale pět je na gospel málo. I rozhodli jsme se rozhodit sítě. Dali jsme inzerát do Orlovských novin a do městské knihovny, neboť paní knihovnice nám byly od počátku velmi přejně nakloněny - tímto jim za to velmi děkuji. Dále se do shánění lidí zapojila jistá nejmenovaná masérka, která když lidi stiskla za krkem a prohlásila: "Ty přijdeš na zkoušku!", donutila zpívat i ty největší odpírače:-)

4. První zkouška se konala 11.10. a k našemu překvapení na ni dorazilo kolem 30 lidí. Vyblbli jsme se docela dobře a vznikl základ asi 20 zpěváků, kteří se s vervou pustili do nacvičování písniček. Dirigování se z nedostatku vhodnějších adeptů chopil Štěpán Janča a Honza Dospiva oprášil své klavírní dovednosti.

5. První koncert jsme měli v orlovské Městské knihovně 11.12.2007. Šli jsme do něj s bázní a třesením, ale skončil velkou euforií - knihovna praskala ve švech a vypadalo to, že se lidem koncert líbil. Museli jsme přidávat a slíbit, že za rok přijdeme znovu. Takovéto přijetí člověka velmi potěší a povzbudí k novému úsilí a pilné práci na další muzice.

6. Dalším koncertem bylo benefiční vystoupení ve prospěch nízkoprahového centra a klubu Futra Orlová společně s ostravskými Revelation na začátku ledna 2008 v Orlovském Domě dětí. Po něm přibylo sboru několik členů a začala šňůra koncertů 2008. Namátkou uvádím jen první koncert v kapli Cyrila a Metoděje na Radhošti (ten se později stal tradicí a vracíme se tam každý rok na konci léta), koncertní víkend v Mikulovicích, Javorníku a Jeseníku, první workshopy s Michalem Beránkem, Alenkou Dobrovolnou a manželi Moravetzovými, a zvláště společné koncerty s country hvězdami BG Stylem - nejprve v srpnu při česko-skotském setkání v Orlové, a pak vánoční dvojkoncert v ostravském Divadle loutek.

7. Rok 2009 přinesl další konsolidaci sboru a skoro pravidelné koncertování, ale také velký kvalitativní skok, který nám přinesla účast na gospelovém festivalu v Dánsku - tam jsme poprvé jako kompletní sbor zažili setkání s první třídou evropského gospelu: Lizou Littau, Hansem Christianem Jochimsenem nebo Davidem Danielem. Pokračovala spolupráce s BG Stylem - koncertem v ostravském kostele Ducha svatého, kde bylo nabito k prasknutí a jedinečná atmosféra, a pak letním společným účinkováním na festivalech v Dolní Lomné a v polské Ustroni. Podzim byl tradičně nabitější - počínaje koncerty na Helfštýně a Radhošti, pokračuje dalším workshopem s Michalem Beránkem a Alenkou Dobrovolnou a adventními koncerty v Ostravě na náměstí SNP, v chrámě sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, na zámku v Bruntále, v orlovské knihovně a opět v ostravském Divadle loutek konče. Největší radost nám udělalo to, že organizátoři koncertů nás zvou znovu na místa, kde jsme už účinkovali - to je pro nás skutečný signál, že se lidem naše zpívání líbí a dělá jim radost. A to je nepochybně velká odměna, velmi si toho vážíme.

8. V roce 2010 jsme koncertovali v Petřvaldě, ve Fulneku, několikrát v Ostravě (evangelický kostel, klub Parník, rozsvěcení vánočního stromu před DK Akord), Odrách, Starém Bohumíně, tradičně na Radhošti a tradičně na zámku v Bruntále. Z mimořádných akcí je třeba zdůraznit velmi povedený a pozitivně přijatý gospel workshop, vedený královnou dánského gospelu Lizou Littau (viz. fotogalerie). Zážitkem, který nás také nesmírně inspiroval bylo miniturné po Skotsku - koncerty v Culross Abbey, Carnegie Hall Dunfermline a Iona Abbey.

9. Na přelomu let 2010 a 2011 se vystřídaly sbormistryně - Lýdie Jančová odešla věnovat se těhotenství a mateřství, žezlo po ní převzala Nikol Sikorová. Taková změna je vždy mírnou komplikací, ale Nikol i sbor ji zvládli a pokračujeme v dalším koncertování: novoroční koncert v Bruntále, březnový společný koncert s americkou kapelou Rescued, květnový koncert v ostravském Divadle loutek. Za zmínku rozhodně stojí také zpívání při vánoční bohoslužbě v Husově domě v Orlové, kterou přenášela Česká televize 25.12.2011.

10. Nikol nám nevydržela dlouho - skončila školu a nastoupila do práce na směny, takže se žezlo vrátilo zpět Lile. Rok 2012 byl zatím zcela nejvytíženějším za celou existenci sboru: 24 koncertů (z toho 12 v adventu)! Připomeňme jen některé z nich: květnové turné do severních Čech (Petrovice u Ústí, Krupka-Bohosudov, Chotiněves), srpnová staroslověnská mše u "dvou trempů" (Cyrila a Metoděje:-) na Radhošti, záříjový orlovský a těšínský koncert s americkou skupinou Rescued, říjnové zpívání na festiválku Klimkovický podzim, listopadový gospelový workshop poprvé s londýnským sbormistrem a pastorem Davidem Danielem, první SMArt Gospel Ostrava - benefice pro děti se spinální muskulární atrofií v ostravské katedrále, 5 adventních koncertů se superstar Martinem Chodúrem nebo tříkoncertový maratón na třetí adventní neděli (Velké Albrechtice, Suchdol, Kujavy).

11. Rok 2013 jsme začali dvěma úžasnými koncerty, při kterých jsme dělali křoví Martinu Chodúrovi za doprovodu Janáčkovy filharmonie. Za extrémní adventní vypětí jsme se odměnili společným víkendem v hotelu Fridrich v Těrlicku. V květnu jsme podnikli turné do východních Čech (Žamberk, Lanškroun, Sezemice, Pardubice) a v červnu jsme zpívali při oslavách výročí Cyrila a Metoděje na myjavském hradě Branči a při československé ekumenické bohoslužbě za účasti slovenského prezidenta v Brezovej pod Bradlom. V září se pak konal další workshop pod vedením Davida Daniela a týden po něm jsme zpívali na festivalu Třebovický koláč. Rok jsme zakončili tradičně nabitým adventem (Karviná, Bohumín, Bruntál, Suchdol, Kujavy, krevní centrum Ostrava, a samozřejmě Orlová.

12. V roce 2014 jsme zažili opět dvě turné: nejprve v květnu do jižních Čech (koncerty v Českých Budějovicích, Kaplici, Linzi - Rakousko, a Jindřichově Hradci - samá úžasná místa), a v červnu pak na Myjavu (koncerty v Myjave, Vrbovciach a při setkání spevokolov v Senici-Čáčove). Inspirováni drastickými zážitky z vymrzlých adventních koncertů jsme založili tradici vánočních koncertů v červnu - s velikým ohlasem! Na gospelový workshop k nám v říjnu opět přijel oblíbený David Daniel. Adventní koncerty tentokrát byly ve znamení rozsvěcení vánočních stromů: Vratimov, Bohumín, Ostrava (po dvou na jednom pódiu s Martinem Chodúrem) a Orlová; kromě toho už tradiční benefice SMArt Gospel a koncertík pro dárce krve v Porubském krevním centru; navrch ještě koncert pro odměňované pracovníky Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba; a samozřejmě jako rozloučení s rokem vánoční koncert v Orlové...